Porównywarka falowników

Forum falowników

 www.falowniki.info

Skalowalność, otwartość i duża moc obliczeniowa -sterowniki firmy Lenze wyznaczają nowe standardy

Bardziej elastyczne, inteligentne maszyny oznaczają większą złożoność, a tym samym większe wymagania dotyczące wydajności sterowników. Lenze podąża za tym trendem dzięki nowym sterownikom do szaf sterowniczych. Nowa generacja sterowników rozszerza granice tego, co jest technicznie możliwe.

Lenze wprowadziło wyższą klasę wydajności dla sterowników wraz z nową serią c500. Jako uzupełnienie obecnych modeli c300 i 3200 C, wypróbowane technologie sterowania ruchem firmy Lenze mogą być teraz stosowane również w niezwykle złożonych projektach. W ten sposób konkurują one z rozwiązaniami, dla których do tej pory wymagane były komputery przemysłowe.
Cel, do którego dążymy, jest wysoki: producenci OEM nie powinni się już martwić o to, czy sterownik jest w stanie zapewnić wystarczającą moc obliczeniową do realizacji złożonych zadań. Seria c500 oferuje mnóstwo tej mocy.

Procesor wyższej klasy to podstawa

Sercem serii c500 jest najmocniejszy obecnie dostępny procesor Intel o bardzo zwartej budowie. Procesory te na nowo definiują górne granice wydajności sterowników.
Oznacza to, że nowa seria kontrolerów może z łatwością dotrzymać kroku szybko rosnącym wymaganiom stawianym przez Przemysł 4.0 w zakresie ogólnych zadań sterowników i aplikacji ruchu. Dla producentów OEM oznacza to wiele korzyści: na przykład, bardziej złożone projekty, dla których do tej pory nie było dostępnych wystarczająco wydajnych sterowników, nie muszą już koniecznie korzystać z komputera przemysłowego, co pociągało za sobą więcej pracy związanej z programowaniem i łącznością. Zamiast tego konstruktor maszyn może wykorzystać swoje know-how w znanym środowisku, a także skorzystać z inteligentnych standardowych modułów oprogramowania Lenze FAST Application Software Toolbox oraz nadal używać istniejących programów i modułów programowych zgodne z normą IEC 61131-3.

Jednym z przykładów jest ewolucja maszyn drukarskich, które stawiają bardzo wysokie wymagania co do synchronizacji wielu osi, a także wymagają maksymalnej precyzji. Nie stanowi to problemu dla nowej generacji sterowników, które zawsze zapewniają wystarczającą wydajność, nawet dla istniejących aplikacji rozwijanych w ramach Przemysłu 4.0 i wymagających dodatkowej mocy obliczeniowej.

PC i PLC razem

Model c750 zaciera granice pomiędzy sterownikami programowalnymi, a komputerami przemysłowymi. Ten sterownik obejmuje aplikacje, w których obowiązkowe jest oprogramowanie Windows. Architektura OpenSystem, którą udostępnia Lenze w tym modelu, dzieli moc obliczeniową pomiędzy dwa niezależne systemy operacyjne. W czasie rzeczywistym system Linux odpowiada za zadania kontrolne oraz sterowania, podczas gdy Windows 10 IoT Enterprise dostępny jest dla spersonalizowanych aplikacji użytkownika.
Każdy z tych systemów pracuje na tym samym procesorze, który jest dzielony na dwa wirtualne rdzenie i tym samym obydwa systemy mogą przetwarzać dwa niezależne zadania równolegle. Jednostka centralna zastosowana w tym sterowniku wykorzystuje technikę wirtualizacji zasobów na poziomie procesora, co jest zintegrowane już w samym CPU. To pozwala na bezpośrednie przypisanie dostępnych w PLC zasobów, nie tylko rdzeni procesora, lecz również pamięci głównej oraz interfejsów. Niektóre z najbardziej popularnych aplikacji systemu Windows obejmują oprogramowanie do baz danych, takie jak zarządzanie konfiguracją i ocenę danych, częściowo z wykorzystaniem Al oraz funkcji uczenia maszyny. Na systemie Windows opierają się procedury analizy obrazu dla czytników kodów kreskowych i skanerów 2D/3D lub aplikacji wizyjnych, nie zapominając o aplikacjach do uczenia robotów. Coraz bardziej istotna staje się również wymiana danych z chmurą. Sterownik szafowy c750 może wstępnie przetwarzać wszystkie dane i odpowiednio je przygotowywać w celu zapewnienia ich kompatybilności z bazą danych w chmurze.

Spełniamy wymagania OT

Firma Lenze rozwija routery przemysłowe oraz opartą na chmurze platformę X4, dzięki czemu maszyny w inteligentnej fabryce mogą być zintegrowane z chmurą. Nasze kompletne rozwiązanie jest gotowe do natychmiastowego użycia i może być uruchomione bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Pozwala ono na łatwe i bezpieczne nawiązanie połączenia z nowej generacji sterownikiem firmy Lenze z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, umożliwiając śledzenie danych i stanu maszyny czy zdalną obsługę.

Wnioski

Zapotrzebowanie użytkowników na modułowe maszyny i systemy o większej elastyczności zwykle oznacza w praktyce wyższe wymagania w zakresie oprogramowania. Znaczy to, że projekty często przekraczają granice możliwości sterowników. W odpowiedzi Lenze oferuje rozwiązanie dla tego typu koncepcji z użyciem sterownika c550, w którym zastosowano najmocniejszy dostępny dotychczas na rynku procesor przemysłowy. Natomiast niektóre aplikacje automatyki wymagają środowiska Windows, czemu wychodzi naprzeciw c750, oferujący alternatywę dla dodatkowego komputera PC poprzez połączenie jego funkcji ze sterownikiem w kompaktowej formie. Nowe sterowniki znacznie przekraczają granice wydajności programowalnych sterowników logicznych, a tym samym próg przejścia na technologię PC. W ten sposób firma Lenze umożliwia swoim partnerom dalsze wykorzystanie modułów i komponentów opartych na sterownikach PLC w bardziej złożonych projektach, a także redukcję wydatków i zapotrzebowania na miejsce w szafach sterowniczych.

Lenze Polska Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188 B
40-203 Katowice
www.lenze.net.pl


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl

Warto zobaczyć

Giełda falowników

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW EVF9335-EVV030

Więcej…

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Więcej…

Softstart eTran 11kW SET500-11

Softstart eTran 11kW SET500-11 

Więcej…

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Więcej…
dobór falowniki Wortal napędów energoelektronicznych www.falowniki.pi . Napędy energoelektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.falowniki.pl