Drukuj

Falowniki modułowego systemu automatyki MOVI-C® firmy SEW-EURODRIVE
Państwa maszyny i urządzenia z całą pewnością wyposażone są w falowniki! Falowniki od dziesięcioleci wykorzystywane są do sterowania układami napędowymi na przykład w liniach transportowych, układnicach regałowych, układarkach regałowych oraz wielu innych modułach maszyn. Czy jednak każdy falownik jest taki sam? I czy dzisiejsze standardy technologiczne oferują przyszłościowe rozwiązania?

Falowniki MOVIDRIVE® -technika szafowa

Podstawowym wyzwaniem w procesie rozwoju naszego nowego modułowego systemu automatyki MOVI-C® była odpowiedź na pytanie, czy dzisiejsze falowniki spełnią wymagania związane z automatyzacją w przyszłości. Jednym z rozwiązań był rozwój dojrzałych i technologicznie skutecznych komponentów, które sprawdziły się jako niezawodne elementy systemu.
W związku z tym zdecydowaliśmy się na opracowanie całkowicie nowej generacji falowników, aby modułowy system automatyki MOVI-C® był rozwiązaniem na wyższym poziomie technologicznym. W naszym rozumieniu przyszłość automatyzacji zależy od każdego podzespołu, również od falowników. Dlatego w ramach nowego modułowego systemu automatyki MOVI-C® dostępne są nowe falowniki MOVIDRIVE®. Ich nazwa się nie zmienia, ale falowniki zostały od nowa opracowane i zaprojektowane. Rezultat: nowa platforma falownikowa na potrzeby wszystkich rozpowszechnionych silników.

Wersja kompakt lub modular: MOVIDRIVE® steruje i monitoruje wszystkie rodzaje silników

Falowniki MOVIDRIVE® dostępne są jako falowniki jednoosiowe o mocy nominalnej do 315 kW lub jako modularne systemy wieloosiowe z modułami jedno- bądź dwuosiowymi, umożliwiające wygenerowanie prądu nominalnego do 180 A. Na potrzeby dynamicznych ruchów falowniki zapewniają zdolność przeciążeniową do 250%. Zarówno jako jednoosiowe falowniki, jak również w wersji modularnej mogą być stosowane do sterowania wszystkimi rodzajami silników - synchronicznych i asynchronicznych silników trójfazowych z enkoderem lub bez, silników asynchronicznych w technologii LSPM lub synchronicznych i asynchronicznych silników liniowych. Funkcja bezpieczeństwa STO PL e została przy tym zintegrowana w urządzeniu podstawowym,
a dzięki kartom bezpieczeństwa istnieje możliwość rozszerzenia urządzenia o ponad 15 dalszych funkcji bezpieczeństwa.

W praktyce MOVIDRIVE® szczególnie wyróżnia się poprzez nieskomplikowane i szybkie uruchomienie

Aby uruchomić silnik, wystarczy odczytać i wprowadzić oznaczenie jego typu z elektronicznej tabliczki znamionowej. Alternatywną możliwością jest skorzystanie z elektronicznego katalogu dostępnego z poziomu oprogramowania MOVISUITE®.

Poza tym nawet nieznane silniki nie stanowią już większego problemu. Można je uruchomić, używając funkcji automatycznego pomiaru. Optymalna wydajność energetyczna zapewniona jest dzięki zastosowaniu urządzeń zwrotu energii do sieci, magazynowaniu energii czy funkcji stand-by ograniczającej bieżące zapotrzebowanie. Tryb stand-by redukuje zapotrzebowanie na energię falownika podczas przerw w pracy nawet o 85%, nie przerywając przy tym komunikacji z nadrzędnym PLC.
Uruchomienie aplikacji realizowane jest za pomocą interfejsu graficznego umożliwiającego łatwe ustalenie profilu ruchu oraz za pośrednictwem automatycznego generowania kodu IEC, będącego podstawą do napisania własnego programu.

Dzięki MOVI-C® wszystko jest ze sobą kompatybilne

Również nowy modułowy system automatyki MOVI-C® gwarantuje tę kompatybilność, oprogramowania z techniką sterowania i falownikami, a te z kolei z układami napędowymi.

Zalety
• Sterowanie dla każdego silnika przy wykorzystaniu tylko jednej serii falowników.
• Bezpieczeństwo funkcjonalne od urządzeń kompaktowych po modularne, wieloosiowe systemy z jedno-lub dwuosiowymi modułami.
• Szybkie i sprawne uruchamianie dzięki elektronicznej tabliczce znamionowej dostarczającej wszystkie dane przekładni i silnika

Falowniki decentralne MOVIMOT® flexible

MOVIMOT® flexible zapewnia wiele swobody przy optymalizacji produkcji według koncepcji lean automation. Dzięki zastosowaniu falownika decentralnego automatyka opuszcza centralną szafę sterowniczą i znajduje swoje miejsce na terenie obiektu wraz z techniką napędową - dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.
Rozwój naszej oferty produktów techniki decentralnej bazuje na modułowym systemie automatyki MOVI-C®.
MOVIMOT® flexible to nowy falownik decentralny, który może zostać zamontowany bezpośrednio na linii produkcyjnej, blisko silnika, niezależnie czy będzie to silnik synchroniczny, czy asynchroniczny.
Falowniki MOVIMOT® flexible są dostępne w dwóch wariantach obudowy - MMF1. oraz MMF3. W przeciwieństwie do wykonania podstawowego (MMF1.) wersja MMF3. może być wyposażona w dodatkowe opcje. Na przykład w wyłącznik serwisowy (z lub bez zintegrowanego wyłącznika nadmiarowo-prądowego), złącze inżynieryjne M12 czy port do podłączenia lokalnego panelu sterowania. Dodatkowo może też być zintegrowany włącznik kluczykowy ze stykiem sygnału zwrotnego.
Falowniki decentralne dostępne są w klasach wydajności prądowej 2,0 A; 2,5 A; 3,2 A; 4,0 A oraz 5,5 A, co przekłada się na moce od 0,55 kW do 3,0 kW (zależnie od typu silnika). Dodatkowe klasy wydajności (do 7,5 kW) są obecnie w przygotowaniu.

Łatwe podłączenie

Dzięki cyfrowej integracji silnika wystarczy tylko jeden kabel, aby połączyć falownik MOYIMOT® flexible z napędem, enkoderem i dodatkowymi opcjami. Inteligentne cyfrowe połączenie standardowym kablem hybrydowym umożliwia dostarczanie mocy oraz transfer danych między falownikiem a silnikiem. O ile silnik wyposażony jest w cyfrowy interfejs danych MOVI-LINK® DDI, informacje z elektronicznej tabliczki znamionowej, dane hamulca oraz informacje diagnostyczne przekazywane są bezpośrednio do falownika, co umożliwia łatwe uruchomienie.

Podsumowanie:
Modułowy system automatyki MOVI-Cs firmy SEW-EURODRIVE umożliwia realizację rozwiązań zarówno z falownikami w szafie rozdzielczej, jak również z elektroniką napędową nabudowaną na silniku czy zamontowaną w jego pobliżu. Zawsze z zachowaniem optymalnego wykorzystania energii w procesie produkcyjnym.

 

SEW-EURODRIVE Polska Sp. z o.o
ul. Techniczna 5
92-518 Łódź


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl