Porównywarka falowników

Forum falowników

 www.falowniki.info

Zastosowanie napędów o regulowanej wydajności w pompach, wentylatorach i kompresorach ma kluczowe znaczenie dla uzyskania oszczędności energetycznych w automatyce budynków. Na wielkość oszczędności decydujący wpływ mają dwa czynniki: sprawność układu napędowego i koncepcja energooszczędnego systemu sterowania.

W sektorze HVAC silniki wykonane w technologii EC lub ECM (Electronically Commutated Motors) użytkownicy kojarzą zwykle z silnikami o kompaktowej konstrukcji i dużej sprawności. Działają one jak silnik prądu stałego nieposiadający szczotek (komutator szczotkowy zastąpiono układem przełącznika elektronicznego). Tradycyjne uzwojenie wirnika zostało zastąpione magnesami trwałymi i odpowiednimi obwodami łączeniowymi. Zastosowanie magnesów podnosi sprawność, a elektroniczna komutacja eliminuje problem zużywania się szczotek węglowych. Jako że działanie tego silnika opiera się na zasadzie pracy silnika DC, silniki EC są również nazywane bezszczotkowymi silnikami DC (BLDC). Tego typu silniki stosowane są szeroko w zakresie mocy do kilkuset W. Są to głównie silniki z wirnikiem zewnętrznym, obecnie już produkowane w zakresie mocy do 6 kW. Ze względu na zwartą konstrukcję nadają się świetnie jako napędy wentylatorów promieniowych.

W branży wentylacyjnej i chłodniczej silniki EC stosuje się także w lodówkach, zamrażarkach, klimatyzatorach i wszędzie tam, gdzie zależy na cichej pracy i możliwości regulacji wydajności.

Ze względu na zabudowane magnesy trwałe silniki o stałym wzbudzeniu nie wymagają odrębnego uzwojenia wzbudzenia. Jednakże wymagają sterownika elektronicznego, który steruje wytwarzaniem pola wirującego.

Silniki PNSM, określane także skrótowo jako silniki z magnesami trwałymi PM, posiadają sprawność zbliżoną do silników EC (sterowanych elektronicznie). W przeciwieństwie do silników EC, gdzie konieczny jest dedykowany regulator (oferowany zwykle w komplecie z silnikiem), silniki PNSM mogą być sterowane typową przetwornicą częstotliwości (powszechnie stosowaną dotychczas z silnikami indukcyjnym, AC), tyle że wyposażoną w odpowiednie oprogramowanie. Także w przeciwieństwie do silników EC silniki z magnesami trwałymi PNSM dostępne są w konstrukcji mechanicznej takiej, jak standardowe silniki indukcyjne zgodne z normą IEC. Silniki te mogą być więc łatwo aplikowane z przetwornicami częstotliwości. Algorytm w przetwornicy na bieżąco określa aktualną pozycję wirnika (za pomocą czujnika lub enkodera). Na tej podstawie wytwarzane jest odpowiednie pole wirujące silnika. Parametryzacja takiego napędu jest prawie taka sama jak dla typowego silnika klatkowego, a dane silnika wprowadza się z tabliczki silnika z magnesami trwałymi. Z punktu widzenia użytkownika sposób regulacji silnika przez przetwornicę pozostaje niezmieniony. Można więc w łatwy sposób zamienić napęd z silnikiem klatkowym na napęd z wysoko sprawnym silnikiem PM.


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl

Warto zobaczyć

Giełda falowników

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW EVF9335-EVV030

Więcej…

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Więcej…

Softstart eTran 11kW SET500-11

Softstart eTran 11kW SET500-11 

Więcej…

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Więcej…
dobór falowniki Wortal napędów energoelektronicznych www.falowniki.pi . Napędy energoelektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.falowniki.pl