Porównywarka falowników

Forum falowników

 www.falowniki.info

Serwomotory
Serwomotory LS Mecapion charakteryzują się wysoką dynamiką i wydajnością pracy przy niewielkich rozmiarach silnika. Uzyskano to dzięki zastosowaniu wysokoprecyzyjnego nawijania uzwojenia stojana oraz zastosowaniu neodymowych magnesów trwałych na wirniku.

Dostępny jest szeroki zakres mocy serwomotorów, od mocy 30 W i rozmiaru kołnierza 40 do mocy 37 kW i rozmiaru kołnierza 270. Zakres dostępnych prędkości od 1000 obr/min do 3000 obr/min. Możliwe jest chwilowe przekroczenie prędkości maksymalnej w zależności od modelu silnika o 60-100% prędkości maksymalnej. Zakres dostępnych momentów obrotowych zawarty jest w przedziale 0,1-230 Nm. Możliwe jest chwilowe przeciążenie silnika dwukrotnym dopuszczalnym momentem obrotowym.


W ofercie znajdują się trzy podstawowe typy serwomotorów: z wałkiem pełnym w montażu kołnierzowym, z wałkiem wydrążonym w montażu kołnierzowym oraz silnik bez kołnierza do zabudowy. Możliwy jest również wybór kształtu wałka (patrz: tabela doboru serwomotoru).
Do każdego silnika dołączony jest enkoder inkremental-ny o rozdzielczości 1024-6000 P/R. Enkoder zamknięty jest w osłonie, dzięki czemu silnik z dołączonym enkoderem posiada zwartą budowę.

Serwonapędy
Serwonapędy LS Mecapion dedykowane są do współpracy z serwomotorami tego producenta, jednak z dużym powodzeniem mogą być stosowane do sterowania silnikami innych producentów. Dostępny jest zakres mocy serwonapędów od 50 W do 37 kW. Serwonapędy cechują się kompaktowym wykonaniem i prostotą użytkowania.

Każdy serwonapęd wyposażony jest w prosty i przejrzysty interfejs użytkownika składający się z 6-cyfrowego wyświetlacza oraz klawiszy nawigacyj-
nych. Możliwe jest rozbudowanie interfejsu użytkownika poprzez dołączenie Dotykowego Panelu Operatorskiego lub Komunikatora Ręcznego. Dużą zaletą omawianych serwonapędów jest również przejrzyste i intuicyjne w użyciu menu ustawień pracy napędu.

Komunikację z urządzeniami zewnętrznymi zapewniają trzy złącza komunikacyjne. Złącze RS232 umożliwia podłączenie komputera w celu szybkiego odczytania i zmiany bieżących ustawień serwonapędu. Złącze
to służy również do podłączenia Dotykowego Panelu Operatorskiego i Komunikatora Ręcznego, pozwalających na rozbudowę interfejsu użytkownika. Złącze enkodera umożliwia podłączenie enkodera inkrementalnego. Oprogramowanie serwonapędu pozwala na wykorzystanie enkodera optycznego z sygnałami A, /A, B, /B, Z, IZ, enkodera magnetycznego z sygnałami U, /U, V, /V, W, /W oraz enkodera optyczno-magnetycznego. Ostatnie złącze umożliwia komunikację z urządzeniami zewnętrznymi. Stanowi ono 50-pinową listwę WE/WY. Złącze to służy do podłączenia sterownika PLC lub innego urządzenia sterującego pracą serwonapędu.

Kolejną zaletą omawianych serwonapędów jest ich oprogramowanie, zapewniające precyzyjne sterowanie realizowane przez wysokiej klasy algorytm sterowania. Istotną cechą aplikacyjną oprogramowania serwonapędów są trzy tryby sterowania dostępne w każdym serwonapędzie: tryb sterowania pozycji, sterowania prędkości, w którym możliwe jest ustawienie maksymalnego momentu obrotowego oraz sterowania momentu obrotowego, z możliwością ustawienia maksymalnej prędkości obrotowej. Wybór trybu sterowania następuje poprzez zmianę jednego parametru w menu ustawień pracy napędu. Dostępne są również trzy tryby łączone, umożliwiające naprzemienną pracę w dwóch dowolnych trybach bez konieczności zmiany ustawień serwonapędu, a jedynie przez zmianę stanu jednego styku ze złącza WE/WY.

Oprogramowanie posiada również dodatkowe funkcje poprawiające jakość sterowania i bezpieczeństwo użytkowania zespołu napędowego z serwonapędem LS Mecapion. Algorytm sterowania pozwala na liniowe przyspieszenie/hamowanie oraz na przyspieszanie/hamowanie po profilu S w czasie 0-100 s. Przy zastosowaniu serwonapędu i serwomotoru LS Mecapion możliwe jest przyspieszenie od zatrzymania do prędkości maksymalnej 3000 obr/min w czasie 5-20 ms w zależności od mocy silnika. Ręczne ustawienie parametrów regulatorów PI pozwala na redukcję przeregulowania podczas przyspieszania/hamowania.

Serwonapęd posiada również funkcję autotuningu, która umożliwia automatyczne ustawienie momentu bezwładności obciążenia, wzmocnienia oraz stałej czasowej układu regulacji na podstawie biegu testowego.

Kolejną dostępną funkcją jest system antywibracji. Funkcja realizowana jest przez filtr w gałęzi regulacji prędkości. Ustawienie stałej czasowej filtra pozwala na eliminację wibracji wału silnika podczas pracy. System antywibracji zabezpiecza również silnik przed uszkodzeniem spowodowanym wibracjami podczas zatrzymania pracy silnika.

Serwonapędy posiadają funkcję hamowania regeneracyjnego. Hamowanie realizowane jest przez układ regeneracyjny odbierający energię z silnika podczas hamowania, zapewniając jego równomierność. Energia z układu regeneracyjnego oddawana jest do silnika podczas przyspieszania, również zapewniając jego równomierność.

Do funkcji zapewniających bezpieczeństwo użytkowania zespołu serwonapędu należy funkcja automatycznego zatrzymania. W przypadku przekroczenia przez maszynę dopuszczalnego zakresu pracy następuje automatyczne zatrzymanie silnika zapobiegające uszkodzeniu maszyny. Funkcja ta korzysta z hamulca dynamicznego, który w przypadku uruchomienia automatycznego zatrzymania lub chwilowego zaniku zasilania wykonuje hamowanie regeneracyjne zapobiegające uszkodzeniu maszyny.

Oprogramowanie umożliwia ustawienie 7 prędkości pracy silnika. Przełączanie pomiędzy ustawionymi prędkościami oraz wybór analogowego zadawania prędkości następuje podczas pracy napędu poprzez zmianę stanu 3 styków ze złącza komunikacyjnego WE/WY. Zmiana kierunku pracy również następuje poprzez zmianę stanu styku złącza komunikacyjnego WE/WY.

Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa typy serwonapędów: serwonapędy serii APD-VS i serii APD-VP. Serwonapęd serii APD-VS jest podstawowym, najprostszym modelem serwonapędu ogólnego zastosowania. Serwonapęd APD-VP jest modelem rozbudowanym, posiadającym oprogramowanie rozszerzone o jeden z czterech algorytmów sterowania pozycji. Najpopularniejszy jest algorytm sterowania współrzędnych liniowych VP-1, do sterowania maszynami z przemieszczeniem liniowym, np. obrabiarki numeryczne oraz algorytm ste-
rowania współrzędnych kątowych VP-2. Algorytm sterowania automatycznie wylicza trajektorię przemieszczenia elementu ruchomego maszyny na podstawie wprowadzonych współrzędnych oraz czasu przejścia pomiędzy kolejnymi współrzędnymi. Użytkownik musi jedynie wprowadzić pożądane współrzędne i czasy przejścia pomiędzy nimi. Dzięki rozszerzonemu oprogramowaniu serwonapędy serii APD-VP znajdują zastosowanie w różnego rodzaju maszynach precyzyjnych.

W połowie bieżącego roku wszedł do sprzedaży serwonapęd serii L7, najnowszy i najnowocześniejszy z serwonapędów LS Mecapion. W porównaniu do dostępnych obecnie napędów serii APD-VS i APD-VP jest on rozbudowany o nowe funkcje zabezpieczające serwonapęd, takie jak, potrójne zabezpieczenie układu mocy, detekcja spadku napięcia zasilania, detekcja przeładowania rezystora hamowania. Dodatkowo funkcje serwonapędu serii L7 rozszerzone zostały o obsługę 19-bitowego enkodera absolutnego. Komunikację z urządzeniami zewnętrznymi rozszerzono o RS422 Modbus RTU oraz EtherCAT. Jednocześnie komunikacja z komputerem lub urządzeniami interfejsu użytkownika dostępna jest poprzez złącze USB.

 


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl

Warto zobaczyć

Giełda falowników

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW EVF9335-EVV030

Więcej…

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Więcej…

Softstart eTran 11kW SET500-11

Softstart eTran 11kW SET500-11 

Więcej…

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Więcej…
dobór falowniki Wortal napędów energoelektronicznych www.falowniki.pi . Napędy energoelektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.falowniki.pl