Porównywarka falowników

Forum falowników

 www.falowniki.info

Hitachi SJ700 - nowościW obecnych czasach od przemienników częstotliwości wymagana jest duża niezawodność, uniwersalność zastosowań oraz prosta obsługa. Często użytkownik, który po wielu latach eksploatacji falownika podejmuje decyzje o zakupie nowej jednostki tego samego producenta, oczekuje, że jej obsługa będzie intuicyjna, że wiedza i doświadczenie zdobyte w czasie eksploatacji starego modelu wystarczą do parametryzacji nowego urządzenia. Pewną trudność może stanowić również montaż nowej jednostki, gdyż ogólnoświatowym trendem jest miniaturyzacja i zmniejszanie gabarytów nowszych urządzeń. Rodzi to konieczność ponownego wykonywania otworów mocujących. Problem ten został w prosty sposób rozwiązany w nowej serii falowników Hitachi SJ700B, będących następcą sprawdzonych już od wielu lat skalarnych falowników serii L300P. W całym zakresie oferowanych mocy (7,5-160 kW) falowniki serii SJ700B mają takie same wymiary zewnętrzne oraz montażowe, co starsza seria L300P. Ponadto możliwe jest również, bez przepinania kabli, przełożenie całej listwy sterowniczej z falownika L300P do SJ700B, chociaż falowniki te różnią się między sobą, jeśli chodzi o ilość i rodzaj wejść/wyjść. Seria SJ700B została tak pomyślana, aby praktycznie bezproblemowo zastąpić serię L300P.

Użytkownik, mając doświadczenie obsługi falownika L300P, nie będzie miał problemu z jednostką SJ700B, gdyż łączy ona sprawdzone rozwiązania ze starszej serii z nowoczesnością najbardziej zaawansowanej technicznie serii SJ700 (następca serii SJ300). Związek nazewnictwa obydwu falowników jest tutaj nieprzypadkowy. SJ700B, podobnie jak SJ700, jest falownikiem wektorowym i posiada wszystkie zaawansowane funkcje serii SJ700, takie jak chociażby wbudowany ministerownik PLC (512 kroków), funkcje servo (po dodaniu karty sprzężenia zwrotnego z enkoderem), obsługa protokołu Modus -RTU, funkcja stop-bezpieczeństwa, moduł hamowania prądnicowego(do 30 kW), funkcję autostrojenia, kontrolę momentu na wale silnika w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego czy wbudowany filtr RF kategorii C2. Dodatkowym atutem SJ700B w porównaniu z wersją L300P jest również nieco niższa cena. Choć SJ700B był tworzony jako zamiennik L300P przeważnie w układach wentylatorowych i pompowych, to falownik ten jest urządzeniem bardziej uniwersalnym, mogącym pracować w aplikacjach wymagających dostosowania momentu
napędowego do zmieniających się warunków obciążenia czy w aplikacjach wymagających szerszego zakresu automatyzacji. Główną różnicą pomiędzy falownikami serii SJ700 a SJ700B są przede wszystkim wyższe parametry napędowe (moment rozruchowy) oraz wyższe parametry przeciążeniowe serii SJ700, przez co wybierana jest ona do bardzo wymagających aplikacji, takich jak dźwigi czy napędy wind.

Dla mniejszych mocy z zakresu 0,4-15 kW dla klasy zasilania 400 V i 0,1-2,2 kW dla klasy zasilania 400 V Hitachi oferuje wektorowy falownik serii WJ200. Jednostka ta to kompaktowy, najbardziej uniwersalny, jeśli chodzi o zastosowanie, falownik Hitachi. Posiada on funkcję tzw. podwójnego zakresu mocy. Działanie tej funkcji polega na tym, że dla obciążeń mniej wymagających, takich jak np. wentylatory czy pompy, falownik może pracować z obciążeniem o jeden rząd większym. Wybierając takie rozwiązanie, użytkownik za pomocą jednej funkcji dokonuje zmiany kilkunastu parametrów związanych z charakterystyką obciążenia: standardowego lub ciężkiego. Przemiennik częstotliwości WJ200, podobnie jak wyższe serie SJ700 i SJ700B posiada między innymi ministerownik PLC, funkcję stop bezpieczeństwa, obsługę protokołu Modus-RTU, jednostkę hamowania prądnicowego, funkcję autostrojenia, prostą funkcję servo, która nie wymaga zewnętrznej karty sprzężenia zwrotnego. Posiada również możliwość pracy z wysoce wydajnymi silnikami synchronicznymi prądu przemiennego z magnesami stałymi na wirniku.

 Najnowszym produktem Hitachi w segmencie małych ekonomicznych falowników skalarnych, jest falownik serii NE-S1. Nowy model łączy w sobie wysoką jakość wykonania, dużą funkcjonalność i bardzo konkurencyjną cenę. W standardzie zrezygnowano z tradycyjnego panelu sterowniczego z wyświetlaczem na rzecz wielofunkcyjnego przycisku oraz diod sygnalizacyjnych. Umożliwia to uruchamianie prostych aplikacji i regulację prędkości silnika np. poprzez wielopoziomową nastawę prędkości dokonywaną za pomocą kombinacji przełączników dołączonych do listwy sterowniczej. W przypadku konieczności parametryzacji można oczywiście dokupić bardzo tani, dedykowany do tej serii panel sterowniczy typu NES1-OP lub posłużyć się panelem ze starszych wersji falowników Hitachi. W porównaniu ze starszą, zastępowaną serią X200, falownik NE-S1 dzięki przekładnikom prądowym przeprowadza dokładny pomiar wartości prądu silnika, co przekłada się na bardziej selektywne działanie zabezpieczeń termicznych czy przeciążeniowych oraz na działanie innych funkcji opartych na odczycie rzeczywistego prądu silnika. NE-S1 mają również znacznie mniejsze gabaryty niż seria X200 (jak podaje producent średnio o 43%), co umożliwia ich montaż w bardzo małych szafkach sterowniczych. Inną nowością, jeśli chodzi o tę serię, pochodzącą z falownika serii SJ700, jest funkcja tłumienia mikroudarów fali wyjściowej PWM do wartości połowy maksymalnego napięcia izolacji silnika. Ogranicza to niebezpieczeństwo uszkodzenia izolacji silnika np. w przypadku dużej pojemności doziemnej kabla silnika. Obecnie falowniki NE-S1 są dostępne na napięcie klasy 200 V dla modeli z zakresu mocy 0,2-2,2 kW oraz na napięcie klasy 400 V dla modeli z zakresu mocy 0,4-2,2 kW (4,0 kW dostępny w połowie 2014). Z założenia NE-S1 zaprojektowano jako standardowy przemiennik częstotliwości do współpracy z mniej wymagającymi aplikacjami typu podajnik, wentylator, pompa, jednak nie wyklucza to jego zastosowania w innego rodzaju aplikacjach.

Nowa opisywana tutaj rodzina falowników Hitachi spełnia światowe standardy, o czym świadczą otrzymane certyfikaty: CE, UL, c-UL, C-Tick, natomiast po zamontowaniu opcjonalnego filtru RF na wejściu przetwornic spełnia wymagania europejskie dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej.

Dla całej rodziny falowników Hitachi (NE-S1, WJ200, SJ700B i SJ700) stworzono przejrzyste i przyjazne oprogramowanie ProDriveNext, pracujące w środowisku WINDOWS i wykorzystujące do komunikacji z falownikami kabel z konwerterem RS422/USB. Ponieważ tylko falownik NE-S1 nie posiada wbudowanej funkcji ministerownika PLC, pojawiła się konieczność połączenia w jednym programie dwóch narzędzi. Jednego przeznaczonego do odczytu/zapisu parametrów falownika, drugiego do programowania ministerownika PLC (edytor podobny do edytora ST używanego często w programowaniu sterowników PLC). Człon oprogramowania odnoszący się do odczytu/zapisu nastaw parametrów posiada również funkcję porównywania nastaw użytkownika z nastawami domyślnymi, porównywania dwóch różnych niezależnych zestawów nastaw. Możliwe jest również sterowanie pracą falownika oraz monitoring wybranych parametrów, gdyż software zawiera wirtualny panel sterowniczy upraszczający konfigurację i uruchomienie urządzenia.

Zeltech

 


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | wortal-> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info | porównaj-> www.falowniki.com.pl

Warto zobaczyć

Giełda falowników

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW

Falownik Lenze 9300 Vector 110kW EVF9335-EVV030

Więcej…

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Softstart eTran 7,5kW SET200-7.5

Więcej…

Softstart eTran 11kW SET500-11

Softstart eTran 11kW SET500-11 

Więcej…

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Siemens Simovert 45kVA 6SE-1245-2AA00

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA02

Więcej…

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Siemens Simovert 22kVA 6SE-1222-2AA03

Więcej…
dobór falowniki Wortal napędów energoelektronicznych www.falowniki.pi . Napędy energoelektroniczne do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.falowniki.pl